Telt ház várta Kyra Kyrklundot a Nemzeti Lovardában

Kyra Kyrklund egésznapos szimpóziumot tartott a díjlovaglás iránt érdeklődőknek a Nemzeti Lovardában. A telt házzal zajló eseményen lovasként szerepelt Komjáthy-Losonczy Anikó és Kaizinger Balázs is.

Kyra Kyrklund Helsinkiben született, jelenleg Nagy-Britanniában él. 1980-tól 2008-ig ívelő lovas karrierje során hat olimpiai szereplése mellett számos világ- és Európa-bajnokságon vett részt. Legismertebb lovával, Matadorral az 1990-es Lovas Világjátékokon ezüstérmet szerzett, majd 1991-ben megnyerte a Világkupa-döntőt. Ezt megelőzően az 1988-as szöuli játékokon az ötödik helyen végzett. Ő volt az első lovas, aki bekerült a finn sport hírességeinek csarnokába.

A 2012-es londoni és a 2016-os riói játékokon a svéd csapat tanácsadójaként dolgozott, 2021-ben Tokióban a portugálok trénere volt és jelenleg is a portugál válogatott edzője. A 2024-es párizsi olimpián csapatban ezüstérmes dán Catherine Dufour, aki 2022-ben a Herningben rendezett világbajnokságon csapatban aranyérmes volt, egyéniben pedig két ezüstérmet szerzett, illetve a négy olimpián szerepelt ír Heike Holstein is a finn edző irányítása alatt dolgozik. De korábban is több nagy nevű díjlovas fejlődött szárnyai alatt. A 2006-os aacheni világbajnokságon férjével, Richard White-tal összesen tíz lovasuk versenyzett.

Kyra Kyrklund idén januártól tagja a FEI hét főből álló munkacsoportjának, amelynek feladata a díjlovaglás felülvizsgálata és megújítása, egy átfogó stratégiai cselekvési terv kidolgozása, világos jövőkép kialakítása.

Kyra Kyrklund olyan elismert mesteredző, aki letisztult stílusban tanít, az alapokra helyezve a hangsúlyt a fiatal lovak lovaglásától a nagydíjas szintű programokig. Lovasai képzése során előtérbe helyezi a lóval való partnerség érzékeny megközelítését.

“A lovasok sokat tanulnak az életük során, az automatikussá vált mozdulatokat pedig nehéz megváltoztatni. Sok lovas fél attól, hogy valami újat próbáljon ki, mert úgy van vele, hogy elég jól megy neki a jelenlegi tudásával is. Ahhoz azonban, hogy igazán jól menjen, egy kicsit mégis változtatniuk kell” – nyilatkozta az MTI-nek.

Arra a kérdésre, hogy milyen haszna lehet egy ilyen szimpóziumnak, úgy reagált, olyan ez, mint a sütés: mindenki másként teszi bele az összetevőket, és mindenkinek más lesz a süteménye íze, állaga, ő pedig azért jött, hogy a saját receptjét mutassa be. Beszélt arról is, hogy a díjlovaglásról több száz könyvet írtak már, “de egy dolog olvasni erről és egy másik látni a valóságban”.

A díjlovaglást a baletthez hasonlította, amelyben fontos a művészi kifejezés, a harmónia. “Mindannyian tudjuk, hogy nagyon nehéz a balett-táncosok dolga, nagyon sokat kell készülniük, mi pedig azt szeretnénk látni, hogy mindez egyszerű” – fogalmazott.

“Mostanában egyre nagyobb az elvárás a díjlovaglásban, ami nagy megterhelést jelent a lovaknak. Ez az állatok jóllétéről szól. Ha mindig többet és többet akarunk, eljön az a pillanat, amikor a ló jelzi, hogy nem képes többre” – tette hozzá. “Ha a bírák egyre többet akarnak, akkor a versenyzők egyre többet próbálnak mutatni. Úgy vélem, egy kicsit vissza kell lépnünk a művészet, a harmónia, a lóval való együttműködés felé” – mondta.

Komjáthy-Losonczy Anikó, a Díjlovagló Szakág vezetője arról beszélt az MTI-nek, hogy szeretnék, ha “Kyra Kyrklund Magyarországon is bemutatná azt, amitől ő ilyen sikeres és motiválná az utánpótlás lovasokat, illetve nekünk is hozzáadna valamit a tudásunkhoz a készletéből”.

Hozzátette, ez most egy egyszeri alkalom, de a terv az, hogy legyen folytatása. “A legfőbb célunk az, hogy megnyerjük őt szövetségi edzőnek. Nála sokkal tapasztaltabb és rutinosabb szakember, illetve lovas nincsen a világon. Nagyon szeretnénk a következő olimpián ott lenni, és ennek a felépítésében nagy segítségünkre lehet” – mondta. A versenyzési célokat illetően megemlítette, hogy már a jövő évi aacheni világbajnokságon szeretnének jól szerepelni, minősülni a csapattal, közelebb kerülni az olimpiához, hogy utána nyugodtabb legyen a felkészülés. Beszélt a május 15-18. között megrendezésre kerülő máriakálnoki nemzetközi versenyről is, amelyre már eddig “nagy számú lovas, több olimpikon jelezte részvételét”.

A szakágvezető kitért rá, hogy a kurzusra három-négyszázan jelezték részvételi szándékukat, a meghívás lovasoknak, bíróknak, edzőknek szólt, de magánemberek is érdeklődtek, és külföldről is érkeztek nézők. Az eseményt elfogadják hivatalos edzői, illetve bírói továbbképzésnek.

Forrás: MTI
Fotó: Somogyvári Anett

Kérdése van?

Hívjon minket, vagy töltse ki az alábbi űrlapot, és mi kapcsolatba lépünk Önnel.